MUZYKA góralska, bałkańska, cygańska, rumuńska, węgierska.
MUZYKA folkawa, która poniesie każdego w podróż po najdalszych zakamarkach Karpat.
Dla każdego uczestnika koncertu degustacja: kwaśnica wg góralskiego przepisu.
BAGATELLA
Darłowo
Bilety
20 zł przedsprzedaż
25 zł w dniu koncertu
Zagrają:
Andrzej Jarząbek – w jego głosie jest i czardasz, i romanca. Jako wirtuoz skrzypiec, w iście cygański sposób łączy góralski temperament z czułością duszy instrumentu.
Andrzej Polak, jeden z najwybitniejszych góralskich prymistów młodego pokolenia, wokalista porywający jak potok.
Jan Trebunia –Tutka pochodzący ze znanej wszystkim podhalańskiej rodziny artystów - mistrz altówki, wokalista z przejmującą barwą głosu;
Robert Czech, wybitny kontrabasista i cymbalista
Józef Dorula, nieprzewidywalny, jak wiatr w górach, akordeonista – prawdziwy artysta
Szymon Bobrowski – trębacz, który, chociaż wydaje się to niemożliwe, umie połączyć jazzową tajemnicę z podhalańską i bałkańską fantazją.
Grzegorz Kolbrecki - kontrabasista znany z innych projektów , m.in. zespołu DIKANDA
JAZGOT to nowocześnie aranżowana muzyka ludowa i autorskie kompozycje inspirowane muzyką góralską, bałkańską, węgierską, rumuńską, cygańską.
JAZGOT to zespół, który łączy w niezwykły sposób tradycję i nowoczesność. To, co najlepsze w muzyce płynącej inspiracjami od rzeki Biały Dunajec po rzekę Dunaj, podane jest w taki sposób, który nikogo nie pozostawia obojętnym.
Z koncertów Jazgotu wychodzą zachwyceni zarówno ci, którym trzeba zabawy, jak i słuchacze oczekujący wzruszeń. To muzyka najwyższej próby. Gwarantują ją doskonali artyści. Opanowali sztukę grania na swoich instrumentach tak dalece, że stać ich w równym stopniu na wirtuozerię i zabawę dźwiękiem. Jazgot to zgrany zespół w stałym składzie, ale towarzyszy im zwykle na scenie i podczas nagrań grono zaprzyjaźnionych, doskonałych muzyków. Można więc powiedzieć, że jest to już prawdziwie wielka w składzie i w formie - orkiestra.
Choć muzycy znali się wcześniej, to historia Jazgotu zaczyna się od koncertu pod Gubałówką w 2007 roku , kiedy zdobyli pierwsze miejsce na VI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Górskiej i Folkowej. Nazwa jest wyrazem dynamicznego współdziałania i energii, która nie słabnie, nawet wtedy, kiedy wyłączą prąd. W 2011 roku zespół wydał płytę z utworami o tematyce świątecznej „Święta z JazGotem”. Rok wcześniej, w 2010 roku, Jazgot współtworzył autorski projekt Jana Trebuni –Tutki „Góry w sercu”. Obie płyty przyniosły sukcesy, doskonałe opinie i zaowocowały gorąco przyjmowanymi przez publiczność koncertami w Polsce i za granicą (np. USA, Rumunii). Piosenki z płyt prezentowały rozgłośnie radiowe ( w tym np. koncert transmitowany przez Radiową Trójkę, prezentacja muzyki w brytyjskiej rozgłośni BBC). Utwory gościły na listach przebojów (dwukrotnie zdarzyło się, że zajęły pierwsze miejsce na Liście Przebojów „Muzyczne Dary”. Docenili je też dziennikarze stacji w całej Europie i „Góry w sercu” zajęły 14-ste miejsce na liście World Music Charts Europe). Zespół można było zobaczyć i usłyszeć w telewizji ( np. w programach „Kawa i herbata”, „Teleexpress”). Muzycy odnosili sukcesy w plebiscytach (np. nominacja do Fryderyka w 2011 roku, w kategorii Album Roku Folk/World Music i tytuł płyty roku 2011 dla „Gór w sercu” w plebiscycie „Złoty Gong”). Utwór „Zabierz ze sobą” z udziałem Anny Czartoryskiej promował IV sezon serialu „Szpilki na Giewoncie”. Swój zachwyt nad twórczością wyrazili w recenzjach: Włodzimierz Kleszcz, Marek Niedźwiecki, Marek Tomalik, Marcin Jakimowicz. Nowa płyta Jazgotu jest albumem, na którym brzmi nowocześnie aranżowana muzyka ludowa i autorskie kompozycje. Brzmienie zespołu ubarwiają inspiracje muzyką węgierską, rumuńską, cygańską. Są takie utwory, jak „Przestroga”, czy „Śleboda” – muzyczne i filozoficzne DNA Podhalan, wzniosłe, góralskie dumanie obecne w tekstach zespołu i w przywołanym wierszu bohatera podhalańskiego, założyciela Konfederacji Tatrzańskiej, Augustyna Suskiego. Jest też na płycie piosenka – credo - „Muzyko, siłę daj”, która w bałkańskim rytmie poruszy do tańca każdą duszę; jest również „Makedonsko dewojce”, standard ludowy, wykonywany już przez wielu mistrzów, ale tutaj niezwykły, bo ta macedońska tęskna nuta jest pomnożona przez góralską tęsknicę. Motywem przewodnim płyty jest zamiłowanie do grania i radość obcowania z muzyką, która, niewątpliwie, ma szansę, poprzez nową płytę Jazgotu, stać się również udziałem słuchaczy.